×zamknij
Projekty domów
Moje projekty domów
Projekty domów Pompy ciepła Słownik terminów

Gotowe projekty domów

Metal w roli głównej

22 lut 2012

Metal, jako materiał wykończeniowy, we współczesnej architekturze pojawia się szczególnie często. Projektanci wybierają go nie tylko ze względu na trwałość i inne właściwości techniczne. Doceniają przede wszystkim jego industrialny, ale i nowoczesny charakter, specyficzną, surową estetykę oraz ogromne możliwości wizualne, jakie daje zastosowanie metalu zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz nowoczesnych budynków.

 

Lotnisko w Dubaju - metalowe okładziny ścienne i sufity metalowe typu Clip-In (fot. Armstrong)

 

Metal w architekturze użytkowej przywodzi na myśl surowy i oszczędny industrializm, ale nie tylko. W architektonicznym krajobrazie współczesnych miast, przeważać zaczyna także późno modernistyczny styl high-tech, inspirowany nowymi technologiami. Fascynację tą technologiczną nowoczesnością można zauważyć m.in. w coraz bardziej kreatywnych pomysłach projektantów i architektów.
- Kształty brył budynków, design ich wnętrz, stosowane materiały wykończeniowe… dzisiejsze projekty mają w sobie wiele twórczej odwagi, pasji i rozmachu. Nie jest to jednak sztuka dla sztuki. Nadrzędną wartością staje się bowiem forma, która wynika przede wszystkim z funkcji – mówi Anna Baczkowska, architekt i menadżer wsparcia technicznego w firmie Armstrong. Istotny jest więc kompromis pomiędzy odważną estetyką a funkcjonalnością i użytecznością. – A w tą ideę nowoczesnego projektowania, metal jako materiał konstrukcyjny i wykończeniowy, dobry dla współczesnego architekta, wpisuje się doskonale – podkreśla Anna Baczkowska.

 

 

Metal – materiał dla architekta

W nowo budowanych obiektach metal dominuje przede wszystkim na elewacjach, gdzie funkcjonuje obok mlecznego szkła, kamienia czy drewna. Metal spotkać można także w otoczeniu budynków, m.in. jako element małej architektury. 

Coraz częściej jednak metalowe materiały wykończeniowe stają się także częścią aranżacji wnętrz użytkowych. I nie chodzi tu bynajmniej o metalowe barierki i balustrady na klatkach schodowych, kraty czy drzwi antywłamaniowe. - Metalowe płyty i okładziny powoli zaczynają zastępować farby i tapety na ścianach, znajdują również swoje miejsce pod stropem, tworząc oryginalne i niezwykle trwałe sufity podwieszane – mówi Sylwia Rudnicka, kierownik wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

 

Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie - Gładkie i perforowane płyty systemu R-H 200 w kolorze RAL 9007 (fot. Armstrong)

 

 

 

Sufit metalowy Armstrong

Metalowe płyty sufitowe Armstrong to produkty wykonane z aluminium lub ocynkowanej stali. Dostępne są w różnych kolorach (odcienie szarości i bieli RAL), wymiarach i kształtach, mogą być gładkie lub posiadać różne rodzaje perforacji oraz krawędzi.

W zależności od potrzeb i wymagań projektanta czy inwestora, montowane są zarówno na typowych konstrukcjach nośnych, jak i na specjalnych systemach zawieszeń, a ich instalacja jest niezwykle prosta i czysta – tłumaczy Sylwia Rudnicka. Za pomocą metalowych paneli można tworzyć zarówno jednolite, monolityczne płaszczyzny sufitowe (np. z ukrytym rusztem), jak również sufity wyspowe czy pływające, swobodnie zawieszone pod stropem lub istniejącym już sufitem podwieszanym.

 

International book club - Hiszpania - ORCAL Clip-In i Hook-On na ruszcie kratowym TARTAN (fot. Armstrong) 

 

 


Dodatkowe zalety

Sufity wykonane z płyt metalowych mogą być również zintegrowane z elementami serwisowymi, m.in. oświetleniem, wentylacją, systemem przeciwpożarowym czy nagłośnieniowym. Dodatkowym atutem jest także możliwość kształtowania środowiska akustycznego wnętrz, jaką zapewniają panele wyposażone w odpowiedni rodzaj perforacji oraz wkład akustyczny. Metalowe sufity podwieszane są ponadto trwałe i wygodne w użytkowaniu, ponieważ z łatwością można dbać o ich czystość i konserwację. Są przy tym bezpieczne dla użytkowników. - Biorąc pod uwagę reakcję na ogień, większość produktów metalowych Armstrong posiada klasę A1 według normy EN 13501-1 – dodaje Sylwia Rudnicka.

 

 Biurowiec w Holandii - ORCAL S-Clip F z Mikroperforacją i fizeliną (fot. Armstrong)

 


Sufit metalowy we wnętrzu - źródło inspiracji z metalem w roli głównej

Metalowy sufit podwieszany we wnętrzu idealnie sprawdza się pod względem funkcjonalnym i praktycznym. Oprócz tego doskonale wpisuje się także w estetykę nowoczesnego budownictwa, w którym dominuje styl industrialny połączony z elementami high-tech. Można to zauważyć m.in. w najnowszym wydaniu katalogu projektów „A Book” 2012 oraz w nowej broszurze poświęconej metalowym sufitom i ścianom firmy Armstrong. 

 

 

 Lotnisko Gatwik w Wielkiej Brytanii - ORCAL AXAL VECTOR (fot. Armstrong)

 

 

(Źródło: Yasna Communications)