×zamknij
Projekty domów
Moje projekty domów
Projekty domów Pompy ciepła Słownik terminów

Gotowe projekty domów

Rodzaj połaci dachowej a sposób izolacji

18 mar 2011

Rodzaj pokrycia dachowego ma ogromny wpływ na wybór odpowiedniego rozwiązania konstrukcyjnego, które przy uwzględnieniu kształtu dachu, układu wymaganych warstw i ocieplenia jest bardzo istotne. Poszczególne warstwy wpływają zatem na prawidłową wentylację połaci, która zabezpiecza przed zawilgoceniem i gniciem konstrukcji drewnianej.


Ze względu na zachowanie wobec pary wodnej przenikającej z poddasza rozróżniamy dwa podstawowe typy połaci dachowej:
– pokrycie szczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia dodatkowa szczelina powietrzna pod deskami,
– pokrycie nieszczelne dla pary wodnej, gdy wentylację zapewnia membrana wysokoparoprzepuszczalna.


Przy wyborze pokrycia warto więc kierować się prostą regułą: dla dachów czterospadowych lub kopertowych zaleca się zamiast pełnego deskowania z papą lub FWK o niskiej paroprzepuszczalności stosować membranę o wysokiej paroprzepuszczalności (Sd<<0,03m), która eliminuje dodatkową warstwę wentylacyjną, a przede wszystkim późniejsze kłopoty ze skraplaniem pary wodnej.


Poddasze szczelne dla pary wodnej z pokryciem z gontów lub arkuszy blachy na deskach wymaga stosowania drożnych szczelin wentylacyjnych a w dachach kopertowych dodatkowo „garnków” w celu intensyfikacji wentylacji poddasza.


Należy zauważyć, że w sposobie wentylowania poddasza istotny jest rodzaj stosowanej wiatroizolacji a nie rodzaj dachówki (ceramiczna czy cementowa). Trzeba pamiętać, że prawidłowy dobór warstw wynikający z rodzaju pokrycia dachu pozwoli namuniknąć wielu błędów i kłopotów. Bez względu na rodzaj pokrycia rekomendowanym rozwiązaniem dla wszystkich typów poddaszy jest dwuwarstwowe ocieplenie z
zastosowaniem produktów MEGAROCK i ROCKMIN ze skalnej wełny mineralnej Rockwool.

 

 

(Źródło: Rockwool)